Jak asi mohly vzniknout nadpřirozené bytosti?

22. října 2016 v 13:01 | Tesa |  ''Deníček''

Předem upozorňuji, že článek nesouvisí s The Sims a pro někoho můžou být obrázky nepříjemné.Lidé se odjakživa bojí něčeho odlišného. Vyčleňování z kolektivu vídáme i dnes - Skvělým příkladem je škola. Jsi jiný? Tak to tě budeme šikanovat.
Vyčleňování můžeme vidět ale i ve světě zvířat.
Když je jedinec slabý, je vykázán a nechán na pospas smrti. (Což je logické, jelikož každý živočich má geneticky za úkol přežít, množit se a přivést na svět silnější potomstvo - aby druh nevymřel)

Existují různé nemoci, nebo jiné důvody, proč se lidé liší. Je to tak dnes, a bylo to tak už kdysi dávno.
Když byl např. tedy někdo nemocný, lidé se ho báliproto ho označili za něco zlého, a tak byl jedinec stíhán - aby byl zavražděn. K tomu si o něm vymýšleli ze strachu různé informace, které se posílaly dál, měnily se, a rozšřovaly. (Něco jako Tichá pošta, nebo něco co vám řekne vaše kamarádka, co slyšela od jiné kamarádky, která to slyšela zas od svého manžela. :-)
Dříve bylo velmi často uváděno jako odůvodnění, že je jedinec posednut ďáblem, že ďábla uctívá, a další náboženské bláboly. (Jelikož náboženství v těch dobách bývalo samozřejmostí)
Ovšem takové stíhání stále ve světe můžeme vidět. Krásným příkladem je tomu Afrika.
Jedinec je z kmene označen za něco zlého, prokletého, co nosí vesnici smůlu a tak musí být zlikvidován - nebo obětován bohům (což je to samé, jen s rituálem).


V tomto článku jsem sepsala několik důvodů, proč možná vznikly různé mýty o nadpřirozených bytostech.


Vampyrismus (Upír)

Ohledně upírů máme 3 možnosti jak asi vznikli.
Nemoc zvaná Porfyrie, Albinismus a nebo - což se mi zdá nejpravděpodobnější - Kombinace těchto dvou nemocí.


ALBINISMUS
Myslím, že o albinismu již každý slyšel. Jedinec postižený touto nemocí má velmi světlou pokožku, která vypadá skoro až průkledná; červené oči; světlé (až bílé) ochlupení (vlasy, obočí...); a kvůli nedostatku pigmentu velký problém se slunečním svitem.

Výsledek obrázku pro albinismus


PORFYRIE
V několika ohledech se projevuje stejně jako Albinismus.
Jedinec postižený touto nemocí má stejně jako albín červené oči.
Ovšem nemocné osoby mají navíc ještě problém se železem v krvi. Což znamená, že ho musí nějak dohnat.
Když např. malým dětem chybí vápník, určitě jste slyšeli o tom, že někdy olizují/okusují omítku. Tělo si o to samo řekne.
A tak by to mohlo být i u Porfyrie. Jedinci ovšem místo okusování omítky pili krev - jelikož tělo ví, že obsahuje železo a tak si o to samo řekne.
Tak nejpíše vzníkl mýtus o pití krve.
Jako u albinismu, mají jedinci s porfyrií problém se sluncem. Když se dostanou na slunce, začnou mít neuvřitelné bolesti pokožky. Na pokožce se pak začnou objevovat ''krvavé'' fleky. (Viz obrázek č. 1)
Tato nemoc ale zaviní i větší deformaci vzhledu člověka. Když jedinec touto nemocí trpí, má mnohem menší nos, zdeformované zuby, uši, obočí a prsty.

Výsledek obrázku pro porfyrie

Červené oči, světlá kůže, strach ze slunce, pití krve, špičaté zuby. Nepřípomíná vám ten popis náhodou něco? :-)Lykantropie (Vlkodlak)

Hypertrychóza je velmi vzácné genetické onemocnění.
Jedinec, který je touto nemocí postižen, trpí nadměrným ochlupením.
Dle mého názoru, je zrovna Hypertrychóza důvod, proč vznikl mýtus o vlkodlacích.

Výsledek obrázku pro lykantropie

Kousnutí a následná proměna ve vlkodlaka

To je samozřejmě nesmysl. Jelikož je nemoc pouze genetická, kousnutím od postiženého jedince se nikdo nakazit nemohl. A tak vznikly různé lživé informace, od vystrašených obyvatel.

Jelikož je nemoc genetická, ukazuje se nám tu i (kromě náhodného zmutování genů, které nemoc mohou zavinit) také možnost zoofilie nebo hirsutofilie (Úchylka z nadměrného ochlpuení). Jelikož nemocí postižený člověk vzhledem připomíná zvíře, našel se mezi vystrašenými obyvateli i jedinec, kterého ''Vlčí člověk'' přitahoval - a tak se gen dostal dále.

Výsledek obrázku pro hypertrichózaČarodějnictví

O upalování čarodějnic každý slyšel. Ženy byly prohlášeny za čarodějnici, a následně upáleny.
Není velkým tajemstvím, že za čarodějnice bývaly ve většině případech prohlášeny ženy s majetkem (peníze). A tak, jelikož nějaký závistivý člověk po majetku dotyčné ženy toužil, byla jednoduše prohlášena za čarodějnici, upálena a on si její jmění zabral pro sebe.
Když ale nešlo jen o chtivost peněz, zase tu figuroval strach. Nějaká žena např. měla jisté vědomosti ohledně bylinkářství (heřmánek - proti bolestem, zánětům....). A tak si vařila doma různé po domácku vyráběné léčivo.
Pro nějakého hloupého a vystrašeného člověka to ihned byla čarodějnice, která vařila smrtící lektvar, a tak hurá s ní na hranici!

Výsledek obrázku pro čarodějnictví

Černá kočka = smůla?
Je možné, že ženy, které byly upáleny, měly shodou okolností kočku. A tak, když někdo kočku měl, mohl vypadat podezřenle (protože ty upálené ženy měly přeci také kočky... hmm, takže všechny čarodenice mají kočky. Ihned musíme zjistit, kdo má všechno kočky, a majitelky upálit)

Navíc, černá barva je odjakživa spojována s něčím zlým.

Od té doby máme možná pověru, že černá kočka nosí smůlu - jelikož všechny jejich majitelky byly upáleny.
(Což je samozřejmě hloupé, černá kočka opravdu smůlu nenosí :) )

Výsledek obrázku pro black cat
 


Komentáře

1 Natálie Úžasňáková Natálie Úžasňáková | E-mail | Web | 22. října 2016 v 13:22 | Reagovat

To je super článek! :D :)

2 Tesa Tesa | Web | 22. října 2016 v 13:35 | Reagovat

[1]: Děkuju:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.